,,Od nauczania do uczenia się" Anna i Robert Sowińscy
- Justyna Rychwalska
- 16 lut 2023
- 2 minut(y) czytania

Właśnie kończę czytać książkę Państwa Sowińskich pt. ,,Od nauczania do uczenia się". Widzę wiele spójności w planie daltońskim z ocenianiem kształtującym. Również wiele metod, które stosuje na co dzień pojawia się w planie daltońskim.
Może pokrótce wyjaśnię czym jest plan daltoński. Jest to uczenie się dzieci i młodzieży od siebie wzajemnie we współpracy ze sobą, w mieszanych grupach wiekowych. Starsze dzieci uczą młodsze, a młodsze obserwują starsze. Równocześnie nauczyciel nie steruję całą lekcją, ale jest jakby pomocnikiem i drogowskazem dla uczniów.
W klasie można stworzyć tzw. ,,laboratoria" dla każdego przedmiotu w każdym kącie. Tworzymy również listę zadań na cały tydzień. Dzięki temu uczniowie wiedzą co musza opanować i stają się za to odpowiedzialni i są świadomi swoich postępów w nauce. Szkoła staje się przyjazna uczniowi.
Plan daltoński opiera się na trzech głównych filarach: współpracy, samodzielności i odpowiedzialności. Natomiast fundamentem tych filarów jest refleksja. Jednocześnie przy tworzeniu zajęć i pomocy dydaktycznych warto pamiętać o autonomii, mistrzostwie i celu. Twórczynią planu daltońskiego jest Helen Parkhurst. Co ciekawe, gdy edukacja w Polsce zaczęła być masowa poszukiwano dobrych rozwiązań na świecie i w dwudziestoleciu międzywojennym zainteresowano sie w Polsce właśnie m.in. planem daltońskim. Niestety, wojna przerwała nowe możliwości w edukacji. A po wojnie już do tego nie powrócono. Efekt, mamy jaki mamy. Żal że wszystko szło w dobrym kierunku i wojna to zniweczyła.
,,Parkhurst chciała zastąpić nauczanie masowe w klasie samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzić do współpracy, stosować indywidualne sprawdzanie wyników pracy każdego ucznia przez nauczyciela. Plan daltoński zyskał popularność dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości ucznia, zachęcał dziecko do polegania na nauczycielu, budził inicjatywę i samodzielność zarówno w działaniu, jak również w myśleniu, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, a także zmuszał do poszukiwania najlepszych i jednocześnie najprostszych metod pracy."
Kommentare