Internet i multimedia w edukacji
- Justyna Rychwalska
- 4 kwi 2023
- 2 minut(y) czytania

W wyniku różnych badań słyszymy iż uczniowie spędzają mniej więcej około sześć godzin dziennie w internecie. Co robią? Wysyłają wiadomości, ,,scrollują”, czytają, grają czy siedzą na mediach społecznościowych. Często takie bezczynne i jeszcze dłuższe siedzenie w internecie może skończyć się uzależnieniem. Oczywiście, tutaj powinna być duża rola ze strony nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców i ich wychowania.
W społeczeństwie informacyjnym informacja postrzegana jest jako najcenniejszy towar. Funkcjonowanie w tego typu społeczności wymaga od obywateli biegłości w poszukiwaniu, weryfikowaniu i wykorzystywaniu informacji, a także w ich przetwarzaniu. Kształtowanie kompetencji informacyjnych nierozerwalnie łączy się z posiadaniem i doskonaleniem kompetencji medialnych.
Obecnie do szkół uczęszcza pokolenie wychowane w świecie technologii i internetu. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do nich jest więc internet, szczególnie przydatne okazuje się to podczas obecnej epidemii. Telefon, komputer czy internet jest współcześnie czymś oczywistym, coś jak przedłużenie ciała. Dzieci są zafascynowane nowymi technologiami i właściwościami oraz zawartością internetu. U nauczycieli można zauważyć inną tendencję. Starsi nauczyciele muszą opanować coś czego nie znają i długo nie znali, coś co pojawiło się nagle X lat temu, natomiast im młodszy jest nauczyciel, tym lepiej radzi sobie z korzystaniem z internetu, a co za tym idzie wykorzystywaniem go na lekcjach i pokazywaniem tego świata swoim uczniom. Co uczniowie mogą zrobić? Zarówno uczyć się możliwości od nauczyciela jak i samemu działać i poznawać ten świat. Są też przypadki gdzie uczniowie często pomagają nauczycielom w sprawach technicznych. Uważam, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogą pod tym kątem ze sobą współdziałać i współpracować, powstaje koło wzajemnej pomocy.
Obecnie uczniowie żyją w czasach paradoksu: mamy coraz większa wiedzę o świecie i coraz łatwiejszy dostęp do danych, ale jednocześnie warunki do życia kształtują w nas postawy, które stanowią przeszkodę w efektywnym funkcjonowaniu umysłu i rozwijaniu kompetencji.
Istnieje wiele sposobów korzystania z różnych rodzajów multimediów, zarówno indywidualnie, jak i warstwowo, w celu głębszego zrozumienia przedmiotu szkolnego. Audiobooki są idealne dla osób uczących się drugiego języka. Pliki piosenek i teledyski mogą służyć do porównywania norm społecznych w różnych epokach. Nauczyciel, który jest biegły w różnych rodzajach multimediów, może zaoferować swoim uczniom lepsze zrozumienie tematu. Cyfrowe opowiadanie historii pozwala uczniom poszerzyć swoją wiedzę na określony temat i zwiększyć umiejętności, takie jak pisanie, badanie i czytanie. Korzystanie z multimediów w klasie zwykle poprawia ogólne wyniki w nauce ucznia.
Wiele mediów i sposobów ich wykorzystania do wyrażenia pomysłu ucznia na projekt na wybrany przez niego temat daje poczucie autonomii, które może pomóc w podniesieniu samooceny ucznia. Dzięki samokształceniu uczeń przejmuje inicjatywę w wybranym projekcie, zamiast przestrzegać ścisłych wytycznych lub być pod kierunkiem nauczyciela. Uczniowie zarządzają swoim czasem i oceniają, co należy uwzględnić w ich działaniach edukacyjnych.
Comments